Monitoring przewozu paliw – regulacje i zasady 2023
Adam Palot
25 Lipca 2023
Przewóz niektórych towarów wymaga specjalnego nadzoru. W tym celu stworzono SENT (System Elektronicznego Nadzoru Transportu). Objęty jest nim m.in. transport paliw płynnych. Przepisy w tym zakresie są dość restrykcyjne i bardzo konkretne. Co dokładnie warto o nich wiedzieć? W jakich okolicznościach wymagany jest monitoring przewozu paliw? Wyjaśniamy.
Czym jest system SENT?
System SENT dotyczy drogowego i kolejowego przewozu tzw. towarów wrażliwych oraz obrotu paliwami opałowymi. Przepisy, które go dotyczą zostały utworzone i wdrożone przez Krajową Administrację Skarbową (KAS). Ich celem było przede wszystkim uszczelnienie systemu podatkowego, a także poprawa bezpieczeństwa. Istotą SENT jest monitorowanie towarów wrażliwych. Każdy podmiot, biorący udział w transporcie towarów uznanych za wrażliwe (przewoźnik, dostawca, nabywca), musi uczestniczyć w systemie monitorowania.
Monitoring SENT – na czym polega?
Monitoring SENT jest prowadzony przez platformę PUESC (Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych). Za jej pośrednictwem należy zgłaszać transport towarów wrażliwych, podawać oraz aktualizować wymagane dane. Niezbędne jest również zintegrowanie z nią urządzenia do rejestrowania i przekazywania danych geolokalizacyjnych pojazdu przewożącego towary wrażliwe. Oznacza to konieczność wyposażenia pojazdów w system monitorowania przewozu stosujący technologię GPS.
Monitoring przewozu paliw – kiedy jest wymagany?
Do tzw. towarów wrażliwych należą m.in. paliwa płynne. Cała lista towarów podlegających pod system SENT obejmuje:
- paliwa silnikowe i ich pochodne, paliwa opałowe, oleje i preparaty smarowe wykorzystywane jako dodatek do paliw silnikowych;
- alkohol etylowy nieskażony o objętościowej mocy alkoholu ≥ 80%, a także alkohol etylowy całkowicie skażony;
- wyroby zawierające alkohol etylowy, w tym odmrażacze, rozpuszczalniki czy rozcieńczalniki;
- susz tytoniowy,
- rozpuszczalniki i rozcieńczalniki o kodzie CN 3814 (zawierające więcej niż 70% masy olejów ropy naftowej),
- odpady.
Jakie dokładnie są zasady transportu paliw płynnych? Przepisy wskazują, że należy je przewozić w cysternach spełniających wymagania zawarte w umowie ADR. Przewóz paliwa musi być też prowadzony przez kierowcę z tego typu uprawnieniami.
Przestrzeganie przepisów ADR jest niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa transportu paliw. Przewóz paliwa bez ADR jest możliwy jedynie w pewnych przypadkach (np. gdy prowadzi go osoba fizyczna, a ilość przewożonego paliwa nie przekracza 240 l, w pojemnikach o maksymalnej pojemności 60 l).
Warto jednak wiedzieć, że monitoring przewozu paliw obowiązuje tylko w określonych warunkach. Dotyczy on przede wszystkim transportów hurtowych. Oznacza to, że z obowiązku monitorowania są zwolnione transporty, w których przewożone są paliwa o objętości nie przekraczającej 500 l lub wadze nie przekraczającej 500 kg.
Dowiedz się więcej: System SENT – kogo dotyczy i co się w nim zmieniło w 2022 roku?
Monitoring przewozu paliw – zasady
Jak prowadzić monitoring przewozu paliw i zadbać o prawidłowy transport drogowy paliw płynnych?
W pierwszej kolejności potrzebne jest konto na platformie PUESC. Niezbędne będzie również zamontowanie w pojazdach urządzeń umożliwiających prowadzenie monitoringu przewozu paliw. Chodzi tu o sprzęt do lokalizacji GPS typu OBU (on-board unit – jednostka pokładowa) lub ZSL (Zewnętrzny System Lokalizacyjny). Alternatywnie możliwe jest korzystanie ze specjalnej aplikacji mobilnej.
Jak wygląda prawidłowy przewóz paliw płynnych? Przepisy precyzują, że podmiot wysyłający towar wrażliwy (nadawca) musi dokonać odpowiedniego zgłoszenia w systemie PUESC. Wymaga to m.in. uzupełnienia informacji o towarze i pojeździe, trasy czy danych nadawcy, odbiorcy oraz przewoźnika. Prowadzi to do indywidualnego numeru SENT dla danego transportu oraz trzech kluczy uwierzytelniających – dla każdego podmiotu biorącego w udział w transporcie.
Następnie obowiązek monitoringu przewozu paliw przejmuje przewoźnik. Jego obowiązkiem jest przede wszystkim przesyłanie danych geolokalizacyjnych środka transportu realizującego dany przewóz. Po dostarczeniu towaru podmiot odbierający ma obowiązek zgłoszenia jego odebrania – nie później niż w następnym dniu roboczym. W przypadku paliwa opałowego odbiór należy natomiast potwierdzić tego samego dnia.
Przepisy wymagają zgłoszenia każdego transportu podlegającego przepisom o transporcie towarów wrażliwych do systemu SENT.
Monitoring SENT w praktyce – jak nadzorować przewóz paliw?
Jak monitoring SENT wygląda z punktu widzenia przewoźnika? Wbrew pozorom nie jest to bardzo skomplikowane. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wyposażenie pojazdów prowadzących transport drogowy paliw płynnych w urządzenia lokalizujące typu OBU lub ZSL. Co niezwykle istotne – wybrany system musi być zgodny z SENT. Listę uprawnionych podmiotów można znaleźć na rządowych stronach internetowych. Tego typu urządzenia zapewniają prostą konfigurację i najwygodniejsze użytkowanie. Przesył danych do systemu SENT odbywa się całkowicie automatycznie.
Chcesz prowadzić niezawodny monitoring przewozu paliw lub innych towarów wrażliwych podlegających przepisom SENT? Skorzystaj z MYTRACKO! Jako operator systemów typu OBU widniejemy na liście Ministerstwa Finansów w zakresie dopuszczenia do użytkowania zarówno w zakresie przejazdów SENT, jak i przejazdów e-TOLL. Sprawdź naszą ofertę i wybierz najwygodniejsze rozwiązanie dla swojej firmy!