Parking dla ciężarówek – przepisy i standardy + jak wybrać bezpieczny parking na trasie
Adam Palot
10 Sierpnia 2023
Parkingi dla ciężarówek są niezwykle ważne w długich trasach transportowych. Postój na bezpiecznym parkingu zapewnia kierowcy komfortowy odpoczynek, bez obaw o pojazd czy ładunek. Co warto wiedzieć o tej kwestii? Jakie przepisy należy znać? Jak wybrać bezpieczny i komfortowy parking dla ciężarówek na trasie? Wyjaśniamy!
Parking dla ciężarówek – dlaczego to tak istotne?
Przy planowaniu tras transportowych należy uwzględnić przerwy zgodne z przepisami dotyczącymi czasu pracy kierowców. Mogą się one odbywać tylko w wyznaczonych do tego miejscach, a konkretnie na specjalnych parkingach dla ciężarówek. Tego typu obiekty pełnią kilka ważnych funkcji związanych z:
- przepisami prawa – w wielu krajach Europy postój samochodów ciężarowych jest możliwy wyłącznie w wydzielonych miejscach pod groźbą mandatu;
- bezpieczeństwem i komfortem kierowcy – parking dla ciężarówek jest przystosowany do wielogodzinnego odpoczynku (ma zaplecze sanitarne, często sklepy, stacje benzynowe, punkty gastronomiczne czy nawet motel), dzięki czemu zapewnia komfortową regenerację po wielu godzinach za kółkiem;
- ochroną ładunku – parkingi dla ciężarówek są monitorowane, oświetlone i pełne pojazdów, co redukuje do minimum ryzyko kradzieży.
Dlatego też wybór właściwego parkingu dla ciężarówek jest tak istotny, a miejsca postoju należy wybierać już na etapie planowania trasy.
Sprawdź też: Poruszanie się i parkowanie w strefie zamieszkania samochodem ciężarowym – zasady, które lepiej znać
Parking dla TIRów – przepisy i warunki techniczne
Każdy parking dla TIRów musi być odpowiednio zorganizowany. W latach 2017 – 2018 powołano unijny projekt SSTPA (Secure and Safe Truck Parking Areas) mający na celu m.in. ujednolicenie standardów na parkingach dla ciężarówek oraz stworzenie ich klasyfikacji.
Zgodnie z ustalonymi standardami każdy parking dla ciężarówek musi zapewniać:
- toalety – podzielone na część damską i męską, a także działające i regularnie czyszczone;
- prysznice – jw.,
- kosze na odpady,
- znaki dotyczące bezpieczeństwa na parkingu umieszczone w widocznych miejscach,
- numery alarmowe wyświetlane w widocznych miejscach,
- przekąski i napoje dostępne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu,
- połączenie internetowe,
- podłączenie elektryczne.
Ponadto ustalono cztery poziomy bezpieczeństwa parkingów:
- platynowy,
- złoty,
- srebrny,
- brązowy.
Przynależność do danej grupy jest ustalana na podstawie wyposażenia i środków bezpieczeństwa na parkingu, a także na jego peryferiach i na miejscu wjazdu/wyjazdu oraz procedur dotyczących personelu i zarządzania. Przykładowo wjazd/wyjazd na poziomie brązowym musi być oświetlony i monitorowany. Natomiast na poziomie złotym wymagane jest stosowanie barier z zabezpieczeniem przed przechodzeniem dołem i górą, zapobieganie włamaniom (np. przez zastosowanie kołowrotów wejściowych) oraz rozpoznawanie tablic rejestracyjnych.
Bezpieczny parking dla ciężarówek musi być oświetlony, zapewniać dostęp do sanitariatów, przekąsek i napojów, elektryczności czy internetu. Często w pobliżu znajdują się też inne udogodnienia, takie jak stacja benzynowa, restauracja czy motel.
Jak wybrać bezpieczny parking dla ciężarówek?
Bezpieczny parking na trasie należy wybrać już na etapie jej planowania. Należy przy tym wziąć pod uwagę jego lokalizacją, aby zoptymalizować czas jazdy i nie dopuścić do przekroczenia limitu czasu pracy kierowcy. Zazwyczaj wybiera się parkingi dla ciężarówek położone blisko wjazdów na autostrady, miejsc obsługi podróżnych lub stacji paliw, co umożliwia skrócenie czasu przejazdu.
Trzeba również pamiętać, że pod pojęciem bezpieczny parking TIR rozumie się miejsce postoju, które spełnia wymogi bezpieczeństwa zapisane w warunkach umowy zlecenia transportowego oraz ogólnych warunkach ubezpieczenia parkingu. Ubezpieczenie oznacza, że odpowiedzialność przewoźnika za ładunek jest ograniczona, ponieważ umożliwia uzyskanie odszkodowania za skradziony ładunek.
Istnieje wiele sposobów na wyszukiwanie bezpiecznych parkingów na terenie UE. Dotyczące ich informacje są dostępne w internecie i na mapach drogowych. Aby ustalić właściwe miejsca postoju, najpierw należy wyznaczyć trasę przejazdu. Następnie można ustalić przybliżone miejsca postoju związane ze wskazaniami tachografu. Parkingów dla pojazdów ciężarowych należy szukać w ich pobliżu, upewniając się, że spełniają one standardy branżowe oraz są czynne.
Parking dla ciężarówek – jakie informacje powinieneś mieć?
Według prawa operator parkingu powinien przekazać przewoźnikowi i kierowcy informacje dotyczące bezpieczeństwa i możliwości wykorzystania parkingu takie jak:
- dane identyfikacyjne parkingu (nazwa, adres),
- położenie wjazdu na parking (współrzędne geograficzne),
- identyfikatory głównych dróg wraz z kierunkiem,
- odległość ewentualnego zjazdu od głównej drogi,
- liczba dostępnych miejsc parkingowych lub jego aktualny status (wolny/pełny/zamknięty), w tym liczba miejsc dla pojazdów chłodniczych,
- informacje na temat szczególnego wyposażenia lub usług dla specjalnych pojazdów ciężarowych i innych,
- cena miejsca parkingowego i waluta, w jakiej można uiścić opłatę,
- opis ochrony, bezpieczeństwa i urządzeń usługowych na danym parkingu, łącznie z klasyfikacją krajową,
- dane kontaktowe do operatora parkingu.
Przekazanie tego rodzaju informacji ułatwia zachowanie bezpieczeństwa kierowcy, pojazdu i ładunku oraz pozwala uniknąć niewłaściwego parkowania.
Parking dla TIRów – co się dzieje w przypadku braku miejsc?
Parkingi dla ciężarówek powinny dysponować wystarczająco dużą liczbą miejsc, aby zapewnić bezpieczny postój wszystkim zainteresowanym. W szczególnych sytuacjach może się jednak zdarzyć, że wszystkie miejsca zostaną zajęte. Wówczas kierowcy powinni być przekierowywani do innych lokalizacji – należy pamiętać, że brak wolnego miejsca na parkingu dla TIRów nie uprawnia kierowcy do postoju w miejscu, które nie jest do tego przeznaczone. W przypadku niemożności odbycia przerwy na parkingu kierowca powinien się skontaktować z przewoźnikiem lub operatorem parkingowym.
Zadbaj o lepszą kontrolę pojazdów i kierowców, aby reagować szybciej także w nieprzewidzianych sytuacjach. Sprawdź, w czym może Ci pomóc MYTRACKO dla pojazdów ciężarowych!