Monitoring samochodów służbowych – w jakiej firmie sprawdzi się najlepiej?
Adam Palot
10 Listopada 2022
Monitoring GPS pojazdów firmowych kojarzony jest przede wszystkim z branżą transportową. Jego liczne zalety sprawiają jednak, że przydaje się również w wielu innych przedsiębiorstwach, ułatwiając codzienną pracę i pomagając ograniczać koszty. Kiedy i gdzie warto go zastosować? Dlaczego monitoring samochodów służbowych to dobry pomysł? Sprawdź!
Przeczytaj również
Dlaczego warto stosować monitoring samochodów służbowych i floty firmowej?
Monitoring samochodów służbowych i flot firmowych za pomocą GPS to coraz częściej stosowane rozwiązanie. Technologia ta jest niezwykle przydatna, a jednocześnie przystępna. Jej użytkowanie nie wiąże się z wysokimi kosztami, za to pozwala zaoszczędzić całkiem sporo poprzez ograniczenie kosztów operacyjnych przedsiębiorstwa.
Monitoring GPS pojazdów pozwala nie tylko stale kontrolować lokalizację każdego z samochodów należących do firmowej floty. Odpowiednio dobrane urządzenie pozwoli też na wygodne rozliczanie przejazdów e-TOLL i SENT. Ponadto dzięki podłączeniu do komputera pokładowego można korzystać z szeregu innych funkcji, w tym np.:
- monitoringu paliwa – zużycia i tankowań oraz z alertów na wypadek nagłego ubytku paliwa ze zbiornika;
- monitorowania czasu pracy kierowców – GPS w aucie firmowym ułatwia między innymi ewidencjonowanie wykorzystania służbowego i prywatnego; w pojazdach z zamontowanymi tachografami można natomiast zdalnie pobierać gromadzone przez nie dane;
- monitorowanie przeglądów – kontrolę nad terminami badań technicznych;
- dostęp do zaawansowanych danych na temat pojazdu – całej aktywności, prędkości, postojów, przejechanych tras itp.
Monitoring samochodów służbowych to nie tylko urządzenie GPS, ale również oprogramowanie umożliwiające jego obsługę i dostęp do wszelkich danych. Ważne, aby było nie tylko funkcjonalne, ale również przystępne. Dzięki temu sprawowanie nadzoru nad flotą będzie łatwiejsze i efektywniejsze.
Czytaj też: Rozliczanie czasu pracy kierowców – na co zwrócić uwagę?
W jakich firmach można zastosować monitoring GPS pojazdów?
Wymienione wyżej cechy sprawiają, że monitoring samochodów służbowych przydaje się w różnorodnych przedsiębiorstwach. Są to między innymi:
- firmy transportowe – zajmujące się przewozem towarów i osób,
- firmy dostawcze – w tym np. kurierskie,
- korporacje taksówkowe – i inne firmy zajmujące się prywatnym transportem osób,
- firmy handlowe i usługowe – udostępniające pojazdy służbowe swoim pracownikom,
- wypożyczalnie samochodów – oraz innych pojazdów.
Dużym atutem systemów takich jak MYTRACKO jest uniwersalność – oznacza to, że mogą być zamontowane w niemal dowolnym pojeździe, niezależnie od jego typu. Sprawia to, że możliwości jego zastosowania są znacznie szersze. Monitoring GPS pojazdów można stosować też w:
- firmach budowlanych i wypożyczalniach sprzętu budowlanego,
- gospodarstwach rolnych,
- firmach realizujących usługi leśne,
- zakładach komunalnych,
- wypożyczalniach łodzi lub innego sprzętu rekreacyjnego;
- zakładach utrzymania dróg i wielu innych.
Monitoring GPS pojazdów ułatwia w nich zarządzanie flotą, kontrolę pracowników, redukcję kosztów i planowanie pracy. Dlatego jest tak opłacalny!
Oprócz firm udostępniających pracownikom samochody osobowe czy dostawcze do celów służbowych monitoring GPS pojazdów może też wykorzystać wiele innych przedsiębiorstw – np. zajmujących się utrzymaniem dróg. Jest to rozwiązanie, które pomaga planować i kontrolować pracę oraz redukować koszty.
Gdzie monitoring samochodów służbowych przydaje się najbardziej?
GPS w aucie firmowym w zasadzie zawsze jest korzystnym rozwiązaniem. Pozwala bowiem zachować kontrolę i zwiększa bezpieczeństwo, a jednocześnie zdecydowanie ułatwia zarządzanie flotą i dotrzymanie rozmaitych obowiązków prawnych – np. związanych z ewidencjonowaniem, czasem pracy itp. Jednocześnie nie musi to być wcale kosztowny system – często oszczędności, jakie można dzięki niemu uzyskać znacznie przekraczają cenę zakupu i miesięcznego abonamentu – tak jest np. w przypadku wielu klientów MYTRACKO.
Gdzie monitoring samochodów służbowych okazuje się najbardziej opłacalny? Na przykład wszędzie tam, gdzie koszty utrzymania floty są wysokie. GPS w aucie firmowym pozwoli wykryć, w jakich obszarach można dokonać zmian, aby zmniejszyć wydatki i zwiększyć zyski. Dotyczy to na przykład monitoringu paliwa. Często już samo zastosowanie monitoringu GPS samochodów skłania kierowców do oszczędniejszej jazdy. Pozwala też rozpoznać, którzy z pracowników potrzebują szkolenia z eco-drivingu. Ponadto GPS w aucie firmowym eliminuje nadużycia – np. wykorzystywanie pojazdu służbowego do celów prywatnych. W firmach, gdzie występują tego typu problemy zastosowanie lokalizatorów GPS może więc stanowić ogromną różnicę!
Szukasz rozwiązania, które pomoże Ci w wygodny, prosty sposób prowadzić monitoring samochodów służbowych? Sprawdź ofertę MYTRACKO i zamów przez stronę www lub skontaktuj się, aby otrzymać więcej informacji.
Przeczytaj również