Jak wybrać urządzenie GPS do busa?
Adam Palot
30 Listopada 2022
Śledzenie GPS aut służbowych staje się coraz bardziej powszechne. Przedsiębiorcy korzystają z szerokich możliwości, jakie daje monitoring pojazdów – głównie po to, aby poprawić bezpieczeństwo w transporcie, obniżyć koszty paliwa i lepiej zarządzać flotą. Jaki lokalizator do busa sprawdzi się najlepiej? Jakie parametry warto wziąć pod uwagę?
Monitoring GPS pojazdów – jak to działa?
Choć śledzenie GPS stało się rozpowszechnione i wiele firm korzysta z takich usług, nie wszyscy wiedzą, jak takie systemy dokładnie działają.
Urządzenia wykorzystywane w monitoringu floty to odbiorniki i nadajniki. Pierwsze z nich znajdują się zwykle w siedzibie firmy, ale można również zapewnić sobie dostęp do zbieranych danych zdalnie, na przykład za pośrednictwem smartfona.
Nadajniki montuje się natomiast w pojazdach, które mają być poddawane śledzeniu GPS. Na bieżąco analizują lokalizację samochodu i przekazują ją do odbiornika. Dzięki temu osoba zarządzająca flotą ma na mapie stały podgląd pozycji poszczególnych aut.
Jednak monitoring GPS pojazdów służbowych to nie tylko geolokalizacja. Nowoczesne systemy oferują znacznie więcej funkcji. Mowa między innymi o rejestracji:
- postojów i długości przerw podczas jazdy,
- liczby i częstotliwości tankowań,
- wysokości spalania,
- stylu jazdy kierowcy, na przykład maksymalnej prędkości czy nagłego hamowania.
To sprawia, że GPS do busa dają nie tylko możliwość śledzenia na bieżąco jego położenia, ale mają także szereg innych funkcjonalności. Pozwalają one na obniżenie kosztów prowadzenia działalności, a także na zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa kierowcy i przewożonemu ładunkowi.
Czytaj również: System monitorowania pojazdów w małej flocie – czy warto?
System śledzenia pojazdów pozwoli ci na bieżąco analizować pozycję każdego z pojazdów należących do twojej floty. Sprawdzisz nie tylko, gdzie znajduje się dany bus, ale także z jaką średnią prędkością się porusza i jak często kierowca tankuje.
Jaki lokalizator GPS wybrać?
Jeśli planujesz montaż monitoringu GPS w firmowych busach, zastanów się, jakie funkcje są dla ciebie najistotniejsze. Dostępne urządzenia występują w różnych opcjach. Mogą jedynie przekazywać informacje o położeniu samochodu, ale mogą również dostarczać wielu innych danych. Dlatego weź pod uwagę to, jakie rezultaty chcesz uzyskać i jakie ryzyka występują w pracy twoich kierowców.
Lokalizacja pojazdów – lepsze zarządzanie flotą
Podstawową funkcjonalnością wszystkich systemów monitoringu GPS pojazdów jest przekazywanie danych o aktualnej lokalizacji. Nawet korzystając wyłącznie z tej opcji, można sporo zyskać. Znając położenie poszczególnych aut, możesz lepiej zarządzać swoją flotą – planować kolejne punkty na trasie kierowców i szybko reagować w przypadku nagłych zdarzeń.
Kontrola pracy kierowców
Jeśli zależy ci w szczególności na kontrolowaniu, czy kierowcy wykonują swoją pracę zgodnie z zasadami, postaw na system śledzenia GPS, który monitoruje czas i miejsce postojów. Skorzystaj także z funkcji pozwalającej na wybranie obszaru, po którym poruszają się auta należące do firmowej floty.
Jeśli pracownik opuści taką strefę, na przykład po to, aby załatwić prywatne sprawy, otrzymasz alert z powiadomieniem. Monitoring floty pozwoli nie tylko kontrolować pracę zatrudnionych osób, ale także pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo. Opuszczenie wyznaczonego obszaru może być bowiem związane również z kradzieżą busa. Możesz natychmiast zareagować w takiej sytuacji, zwiększając szansę na odzyskanie pojazdu.
Oszczędność paliwa
Jeśli twoim celem jest wygenerowanie oszczędności, najlepszy GPS do busa to taki, który monitoruje zużycie paliwa. Przedsiębiorcy działający w branży transportowej doskonale zdają sobie sprawę, że większość kosztów firmowych jest związana z tankowaniem. Ich obniżenie to zatem niewątpliwa korzyść.
Niestety sporo kierowców używających służbowych aut niezbyt przejmuje się zasadami eco drivingu, nie wspominając już o nieuczciwych praktykach spuszczania paliwa z firmowych pojazdów. Jeśli skorzystasz z systemu śledzenia GPS, który monitoruje wysokość spalania i zbiera dane na temat liczby i częstotliwości tankowań, możesz zyskać większą kontrolę nad wydatkami.
Najlepszy GPS do busa, czyli jaki?
Poszczególne funkcjonalności są ważne, jednak warto sprawdzić cechy użytkowe danego systemu monitorowania floty. Powinien być on przede wszystkim czytelny, łatwy w obsłudze i intuicyjny. Dobrze zwrócić uwagę na sposób generowania raportów i możliwość obsługi w przeglądarce internetowej i aplikacji mobilnej.
Niezwykle ważne jest też działanie systemu śledzenia pojazdów GPS zgodnie z przepisami RODO. Sprawdź na naszej stronie, jakie systemy warto wybierać i jakie funkcjonalności możemy Ci zaproponować.