Jak nie zasnąć za kierownicą? 7 skutecznych wskazówek
Adam Palot
30 Stycznia 2023
Każdy, kto wyjeżdża na drogę, kierując pojazdem, odpowiada nie tylko za siebie i przewożone osoby lub towar, ale też za innych uczestników ruchu. Dlatego powinien zachować maksymalną czujność. Niestety nad zmęczeniem czasami trudno zapanować – bywa, że senność pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie. Jak nie zasnąć za kierownicą? Poznaj sprawdzone sposoby.
Senność podczas jazdy samochodem – przyczyny
Zaśnięcie za kierownicą to jedna z 10 najczęstszych przyczyn wypadków drogowych. Dlatego na pewno nie należy bagatelizować zmęczenia, które dopada najczęściej kierowców w długich trasach. Nie są na nie odporni ani kierowcy zawodowi, ani osoby prywatne. Senność podczas jazdy samochodem najczęściej pojawia się w nocy lub nad ranem. Sprzyja jej oczywiście niewyspanie, jednak nawet po spokojnym i długim śnie za kółkiem może Cię złapać znużenie. Niejednokrotnie pojawia się niedługo po spożyciu dużego posiłku, a także po zakończeniu stresującej sytuacji, gdy opadną emocje. Znużeniu sprzyja też monotonna trasa. Czytaj dalej, aby poznać sprawdzone sposoby na zmęczenie za kierownicą.
Może Cię również zainteresować: Wypadek samochodem służbowym z winy pracownika – kto za to odpowiada?
1. Jak nie zasnąć za kierownicą – przygotowania do trasy
Zawodowi kierowcy nie bez powodu mają narzucony odgórnie minimalny czas odpoczynku pomiędzy kolejnymi zmianami w pracy. Solidny sen i wypoczynek przed trasą to podstawa. Niezależnie od rodzaju podróży należy unikać zarywania nocy na kilka dni przed nią.
W przypadku trasy pokonywanej prywatnie (np. na wakacje) kluczowa jest dobra organizacja i nieodkładanie ważnych czynności (takich jak pakowanie) na ostatnią chwilę. Pomoże też sporządzenie listy czynności, które należy wykonać tuż przed wyjazdem – dzięki temu będziesz spać spokojnie.
2. Ćwiczenia sposobem na zmęczenie za kierownicą
Jeśli odczuwasz już zmęczenie za kierownicą, warto jak najszybciej znaleźć miejsce, w którym można się na chwilę zatrzymać, wysiąść i poruszać. Ćwiczenia fizyczne (spacer, trucht, proste rozciąganie) pomogą przyspieszyć krążenie krwi i dotlenienie mózgu, a tym samym ograniczyć senność podczas jazdy samochodem. Wystarczy kilka minut ruchu, by wsiąść do auta z nową energią.
Przy dużym zmęczeniu krótka przerwa w jeździe jest wskazana. Warto wysiąść z pojazdu i wykonać kilka ćwiczeń, które pomogą przyspieszyć krążenie krwi i dotlenić mózg, ograniczając tym samym senność podczas jazdy samochodem.
3. Co zrobić, żeby nie zasnąć za kierownicą – temperatura
Zwracaj również uwagę na to, jaka temperatura panuje w kabinie. Ciepło jest przyjemne, szczególnie jeśli na zewnątrz panuje chłód, ale sprzyja senności i znużeniu. Jeśli więc czujesz zmęczenie za kierownicą, obniż temperaturę we wnętrzu o kilka stopni, otwierając okno lub regulując ustawienia klimatyzacji. Chłód pomoże Cię ożywić i zwiększyć czujność.
4. „Spożywcze” sposoby na zmęczenie za kierownicą
Oczywistym sposobem na zmęczenie za kierownicą jest pobudzająca kofeina. Kawa, herbata czy napoje energetyczne z dużym prawdopodobieństwem wspomogą Twój organizm, choć często efekt jest jedynie chwilowy. Co ciekawe, aby wzmocnić działanie kofeiny, warto po jej przyjęciu (np. wypiciu kawy) uciąć sobie krótką drzemkę. Wówczas po obudzeniu można liczyć na zwiększenie poziomu energii i koncentracji. Jeśli nie lubisz kawy, a szukasz sposobu na to, jak nie zasnąć za kierownicą, tabletki z guaraną mogą być Twoim wybawieniem. Guarana dodatkowo działa dłużej i mniej gwałtownie niż kawa, dlatego jest lepsza dla organizmu.
Warto jednak wiedzieć, że ciągłe stosowanie pobudzaczy z kofeiną nie jest korzystne dla organizmu i nie może zastępować regularnego odpoczynku. W uniknięciu senności podczas jazdy samochodem mogą jednak pomóc również przekąski. Niektórzy kierowcy zarzekają się, że jest to świetna metoda. Najlepiej działają chrupiące produkty. Warto jednak unikać tych wysoko przetworzonych, pełnych tłuszczu i soli (jak np. chipsy, paluszki, solone orzeszki). Lepiej wybierać zdrowsze alternatywy – surowe warzywa (marchew, seler naciowy, ogórek), tzw. chipsy owocowe (np. suszone plastry jabłek). Dobrym pomysłem może być również spożycie niewielkiej ilości niesolonych orzechów, które są bogate w zdrowe tłuszcze, białko, witaminy i mikroelementy, albo kilku kostek gorzkiej czekolady, która potrafi pobudzać niemal tak dobrze jak kawa.
5. Rozmowa jako sposób na senność za kierownicą
Aktywność intelektualna pobudza mózg, a tym samym niweluje senność. Dlatego rozmowa jest jednym z najlepszych sposobów na to, by nie zasnąć za kierownicą. Najlepiej, jeśli jest to żywa dyskusja na pasjonujący temat. Świetnie sprawdzają się także proste gry słowne. Jeśli tylko masz choć jednego współpasażera, koniecznie zaangażuj go do rozmowy, gdy odczuwasz zmęczenie. Przy samotnych podróżach rozwiązaniem może być telefon do bliskiej osoby.
6. Jak nie zasnąć za kierownicą – odpowiednia muzyka
Sprawdzonym sposobem na zmęczenie jest również muzyka – oczywiście dynamiczna i najlepiej różnorodna. Zbyt monotonna może się tylko wzmagać senność. Najlepiej mieć przygotowaną składankę z piosenkami, które lubisz i dobrze znasz – podśpiewując, z łatwością przegonisz zmęczenie za kierownicą, a jednocześnie nie utracisz koncentracji niezbędnej przy prowadzeniu pojazdu.
7. Wsparcie w postaci nowoczesnych technologii
Wiele nowoczesnych samochodów jest wyposażonych w systemy, które pomagają wykrywać zasypianie podczas jazdy i uniknąć tragedii. Wykrywają m.in. niekontrolowaną zmianę pasa ruchu. Są też dostępne zaawansowane technologie monitorujące różne parametry, w tym ruchy głowy kierowcy, oddech czy położenie powiek, i w razie potrzeby uruchamiają alarm. Wsparciem może się okazać również system monitorowania GPS taki jak MYTRACKO. W aplikacji można zaprogramować alerty załączane np. w przypadku nagłej zmiany prędkości, co pomoże uniknąć wypadku.
Jesteś zainteresowany zaawansowanym wsparciem dla Twojego pojazdu? Zapraszamy do kontaktu – chętnie opowiemy Ci o możliwościach MYTRACKO!