Wady i zalety aplikacji e-TOLL – opinie użytkowników
Adam Palot
30 Listopada 2022
e‑TOLL wprowadził niemałe zamieszanie wśród kierowców. Obowiązujący jedynie na niektórych drogach system opłat elektronicznych miał być prosty, szybki i wygodny oraz pomóc w zapewnieniu płynniejszego ruchu na autostradach. Do jego obsługi przez kierowców „osobówek” miała służyć łatwo dostępna aplikacja e‑TOLL. Podsumowaliśmy opinie użytkowników na jej temat. Jak sprawdziła się w praktyce? Jakie ma zalety i wady? Sprawdź!
Czym jest aplikacja e-TOLL?
Aplikacja e-TOLL to elektroniczne narzędzie służące do obsługi systemu, a konkretnie rejestracji przejazdów i uiszczania wymaganych w związku z tym opłat. Bazuje ona, jak cały system e-TOLL, na danych geolokalizacyjnych (GPS). Jest przeznaczona do instalacji na dowolnym urządzeniu mobilnym z systemem iOS lub Android i dostępna w App Store oraz Google Play. Jej budowa jest dość prosta. Co ważne, aplikacja e-TOLL jest dostępna za darmo dla każdego, kto dysponuje odpowiednim urządzeniem mobilnym. Dzięki temu do korzystania z nowego systemu opłat drogowych nie jest potrzebne specjalne urządzenie lokalizacyjne.
Jak działa aplikacja e-TOLL?
Nowy system naliczania opłat drogowych (obowiązujący kierowców pojazdów osobowych tylko na dwóch odcinkach autostrad: A2 od Konina do Strykowa i A4 od Wrocławia do Sośnicy) wymusza na kierowcach wcześniejsze zaplanowanie trasy i podjęcie decyzji o wybranym sposobie płatności. Jeśli chcą skorzystać podczas przejazdu z aplikacji e-TOLL, muszą najpierw ją pobrać i zarejestrować się w systemie.
Jak zainstalować aplikację e-TOLL? Wystarczy pobrać ją z App Store lub Google Play. Instalacja odbędzie się automatycznie. Potrzebna jest jednak również rejestracja. W tym celu należy wejść na stronę mojekonto.etoll.gov.pl i założyć Internetowe Konto Klienta. Można się też zalogować Profilem Zaufanym, e-dowodem lub za pomocą bankowości elektronicznej. Następnie konieczne jest zasilenie konta kwotą, która następnie będzie służyła do uiszczania opłat za przejazdy. Kolejnym krokiem jest połączenie IKK z aplikacją i dodanie pojazdu.
Realizacja przejazdu jest prosta. Wystarczy przed wjazdem na płatny odcinek drogi włączyć aplikację, upewniając się, że transmisja danych jest aktywna i nacisnąć przycisk „rozpocznij przejazd”. Po zakończeniu przejazdu odcinkiem płatnym można nacisnąć przycisk „zakończ przejazd”. Opłata zostanie naliczona i pobrana automatycznie.
Aplikacja e-TOLL: zalety
W teorii aplikacja e-TOLL jest bardzo wygodna i prosta, opinie użytkowników nie pozostawiają jednak złudzeń, że w praktyce ta sprawa nie jest tak oczywista. Niemniej, ma ona niewątpliwe zalety, do których należy zaliczyć:
- uniwersalność – możliwość ściągnięcia na niemal dowolne urządzenie mobilne,
- dostępność – łatwość pozyskania, brak kosztów związanych z pobraniem,
- automatyczne naliczanie opłat – i odliczanie ich od salda użytkownika,
- wiele możliwości rejestracji i logowania – w tym przez Profil Zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną,
- brak konieczności zakupu dodatkowego urządzenia lokalizacyjnego – dzięki czemu z przejazdów płatnymi drogami może korzystać każdy,
- bezpieczeństwo danych lokalizacyjnych – są zbierane tylko na potrzeby systemu e-TOLL,
- możliwość monitorowania odbytych przejazdów i pobranych opłat – dostęp do historii tras z trzech miesięcy,a
- zabezpieczenie dostępu poprzez kod PIN,
- możliwość monitorowania przewozu towarów wrażliwych w systemie SENT-GEO,
- dostępność w 9 wersjach językowych.
Aplikacja e-TOLL: wady
Nie można jednak również nie zauważyć wad aplikacji e-TOLL. Pierwszą rzeczą, jaka rzuca się w oczy jest wątpliwe bezpieczeństwo stosowania. Rozpoczęcie i zakończenie przejazdu wymagają manualnego uruchomienia aplikacji. Wykonywanie tego rodzaju czynności podczas jazdy jest zwyczajnie niebezpieczne.
Ponadto wpływa to negatywnie na wygodę obsługi – kierowca musi pamiętać, aby odpowiednim momencie włączyć aplikację. Musi także pilnować, aby jego urządzenie mobilne obsługiwało przesył danych i miało wystarczająco naładowaną baterię – nie może się rozładować podczas jazdy. Konieczne jest też monitorowanie aplikacji podczas działania.
Sporą uciążliwością, na którą w swoich opiniach wskazują użytkownicy aplikacji e-TOLL, jest konieczność wcześniejszej rejestracji w systemie. Trzeba się też upewnić, że podczas jazdy urządzenie mobilne się nie rozładuje i nie zgubi łączności.
Aplikacja e-TOLL – opinie użytkowników
Sami użytkownicy niestety nie mają dobrego zdania o aplikacji e-TOLL. W opiniach zbiera ona wiele niskich ocen i niepochlebnych komentarzy. Niektórzy kierowcy narzekają na jej nieintuicyjną budowę i brak płynnego działania. Wydaje się naszpikowana drobnymi błędami, które uniemożliwiają wygodne i pewne korzystanie z jej funkcji. Wątpliwości budzi też zbieranie przez nią danych GPS dotyczących lokalizacji pojazdu. Dlatego też spod rządowych skrzydeł został wypuszczony również inny produkt ‑ aplikacja e‑TOLL Bilet, pozwalająca na zakup jednorazowego biletu przejazdowego na płatny odcinek drogi. Będąc kierowcą, wcale jednak nie musisz polegać na rządowych aplikacjach.
MYTRACKO – alternatywa dla aplikacji e-TOLL
Alternatywą dla aplikacji rządowych może być specjalne urządzenie lokalizacyjne montowane w samochodzie. MYTRACKO może być łatwo zainstalowane (podłącza się je do zapalniczki lub akumulatora) i nie wymaga obsługi. Może z powodzeniem zastąpić dawne urządzenie viaTOLL w pojeździe ciężarowym, ale nadaje się też do osobówek. Jest niedrogie, a aplikacja do jego obsługi kryje szereg bardzo przydatnych funkcji.
MYTRACKO to jedno urządzenie do opłat drogowych i do monitoringu GPS pojazdów. Może być zastosowane zarówno w firmie, jak i w samochodzie prywatnym. Chcesz dowiedzieć się więcej?