Transport chłodniczy – o czym trzeba pamiętać przy jego realizacji
Adam Palot
21 Kwietnia 2023
Wiele towarów musi być przechowywanych i przewożonych w ściśle określonych warunkach. Świeża i mrożona żywność, niektóre leki i kosmetyki czy środki chemiczne mogą zachować swoje właściwości tylko w odpowiednio niskich temperaturach. Wówczas wykorzystuje się transport chłodniczy. Sprawdź, na czym polega w praktyce tego typu zadanie oraz o czym trzeba pamiętać przy jego realizacji.
Transport chłodniczy – odpowiednie pojazdy
Transport chłodniczy odbywa się w odpowiednio niskiej temperaturze. Często znaczenie ma również wilgotność powietrza. Tego rodzaju zlecenia przewozowe realizuje się więc za pomocą specjalnych pojazdów-chłodni. Są one wyposażone w infrastrukturę umożliwiającą zapewnienie i utrzymanie określonych warunków w przestrzeni ładunkowej. Nie wszystkie pojazdy wykorzystują jednak taką samą technologię. W zależności od potrzeb i indywidualnych parametrów zlecenia transportowego mogą być wykorzystywane:
pojazdy izotermiczne – bez własnego systemu chłodniczego; mają dobrze zaizolowane ściany pozwalające utrzymać odpowiednio niską temperaturę ładunku;
pojazdy chłodnicze – z izolowanymi ścianami i dachem oraz systemem chłodzenia mechanicznego, który pozwala obniżyć temperaturę we wnętrzu i utrzymać ją przez pożądany czas;
lodownie – z izolowanymi ścianami i dachem oraz systemem chłodzenia bazującym np. na lodzie lub skroplonych gazach.
Niektóre z pojazdów stosowanych w transporcie chłodniczym dają też dodatkowe możliwości, np. podziału wnętrza na dwie komory z różnymi poziomami temperatury. Dobiera się je w zależności od specyfiki zlecenia.
Transport chłodniczy – wymagania wobec przewoźnika
Bardzo często transport chłodniczy może być realizowany tylko przez przewoźnika spełniającego określone kryteria. Wszystko po to, aby zapewnić możliwie najwyższy poziom bezpieczeństwa transportu towarów.
W przypadku łatwo psującej się żywności zapewnienie określonych warunków w przewozie jest wymagane dla zachowania ich zdatności do spożycia oraz pierwotnych właściwości. Pojazdy wykorzystywane do takich zleceń muszą być zatwierdzone przez Powiatowy Inspektorat Sanitarny. W przypadku transportu mięsa lub innych produktów odzwierzęcych konieczna jest też rejestracja w Głównym Inspektoracie Weterynaryjnym.
Niezbędne jest wyposażenie pojazdu w aparaturę do monitorowania i zapisu temperatury – w jej rejestracji i kontroli może pomóc np. MYTRACKO. Kierowca musi mieć natomiast aktualną książeczkę sanepidu. Ponadto po każdym transporcie pojazd musi być dokładnie oczyszczony.
Transport chłodniczy bardzo często dotyczy żywności. W związku z tym przewoźnik musi przejść stosowne kontrole i spełnić określone warunki. Od kierowców przewożących żywność wymaga się natomiast posiadania aktualnej książeczki sanepidu.
Transport chłodniczy międzynarodowy – dodatkowe wymagania
Realizując transport chłodniczy międzynarodowy, trzeba pamiętać o konieczności przestrzegania przepisów obowiązujących w państwach, przez które przebiega trasa. Co prawda regulacje są w większości ujednolicone (zwłaszcza w obrębie UE), ale zawsze warto upewnić się, czy uwzględniane są wszystkie obowiązujące akty prawne.
Przy przewozach chłodniczych żywności niezwykle istotne będzie zapoznanie się z rozporządzeniem w sprawie wymagań sanitarnych dotyczących środków transportu żywności, substancji pomagających w przetwarzaniu, dozwolonych substancji dodatkowych i innych składników z 19 grudnia 2002 roku.
W wielu krajach (w tym w Polsce) obowiązuje również umowa ATP, która określa wymogi względem pojazdów realizujących transport żywności (w tym transport chłodniczy) oraz wymagane temperatury przewozu określonych typów produktów. Każdy pojazd realizujący przewozy chłodnicze powinien mieć świadectwo ATP uzyskiwane na podstawie szczegółowej kontroli.
Przewozy chłodnicze – transport kriogeniczny
Pewną odmianą przewozów chłodniczych są przewozy kriogeniczne, czyli wymagające bardzo niskich temperatur. Dotyczą one przede wszystkim branży medycznej i farmaceutycznej, w tym ładunków takich jak:
krew lub inne materiały biologiczne,
organy,
sprzęt medyczny,
narzędzia chirurgiczne,
niektóre leki.
Transport kriogeniczny realizuje się poprzez przewożenie towarów w suchym, bakteriostatycznym lodzie. W tym przypadku wymagany jest najwyższy poziom bezpieczeństwa przewozów. W związku z tym przewoźnicy muszą się stosować do szczegółowo opracowanych procedur.
Transport chłodniami – wyzwanie dla przewoźnika
Podsumowując, transport chłodniami stanowi wyzwanie dla przewoźnika. Wymaga odpowiedniej infrastruktury i procedur oraz uprawnień. Warto pamiętać, że za wszelkie błędy podczas przewozów chłodniczych odpowiada przewoźnik. Ich realizacja stanowi więc pewne ryzyko. Wszystko to sprawia jednak również, że transport chłodniczy jest droższy od transportu standardowego. Ponadto popyt na tego typu usługi cały czas rośnie. W związku z tym wyspecjalizowanie się w tej dziedzinie może być bardzo rentowne dla firmy transportowej.
Obserwuj nas: