Monitoring autobusów i autokarów – sposób na bezpieczeństwo komunikacji zbiorowej
Adam Palot
1 Lutego 2023
Transport zbiorowy jest ważny zarówno w miastach, jak i w komunikacji międzymiastowej. Pomaga zwiększać mobilność mieszkańców, a jednocześnie jest bardziej ekologiczny od transportu indywidualnego. Odpowiednio zorganizowany jest też wygodny i bezpieczny. Sprawdź, jak wpływa na te czynniki monitoring autobusów!
Bezpieczeństwo komunikacji zbiorowej – co należy wiedzieć?
Świadcząc usługi z zakresu komunikacji zbiorowej, należy pamiętać, że odpowiada się za zdrowie i życie wielu ludzi – zarówno kierowcy czy pasażerów, jak i innych uczestników ruchu. Dlatego dbanie o bezpieczeństwo jest niezwykle ważne. Każdy rodzaj transportu wiąże się jednak z zagrożeniami. W przypadku komunikacji zbiorowej ryzyko jest dodatkowo nieco większe ze względu na rozmiary pojazdów, pozycję kierowcy oraz ograniczenia widoczności.
W transporcie autobusowym i autokarowym należy uważać przede wszystkim na:
- kolizje z rowerzystami i innymi pojazdami powstające z powodu martwych stref,
- uszkodzenia podczas manewrowania,
- kolizje z oznakowaniem ulicznym,
- kolizje i uszkodzenia podczas manewrowania na przystankach, dworcach, w zajezdniach czy garażach,
- uszkodzenia podczas parkowania obok innych autobusów lub autokarów,
- kolizje ze względu na awarie lub zły stan techniczny pojazdu,
- wypadki wynikające z nadmiernej prędkości lub nieuwagi,
- wandalizm oraz napaści na kierowców czy pasażerów.
Całkowita ochrona przed tymi zagrożeniami jest niemożliwa. Pomocny może jednak być nowoczesny monitoring autobusów bazujący na technologii GPS. W jaki sposób można go wykorzystać?
Na czym polega monitoring GPS autobusów?
Monitoring GPS to system pozwalający na zdalną lokalizację pojazdów i zapewniający dostęp do wielu przydatnych funkcji. Można go wykorzystać do różnych celów, w tym do śledzenia autobusów lub autokarów. Wystarczy zamontować w każdym pojeździe odpowiedni lokalizator zsynchronizowany ze specjalną aplikacją do jego obsługi, by uzyskać dostęp do danych lokalizacyjnych w czasie rzeczywistym, a także danych historycznych, statystyk itp. Monitoring autobusów może umożliwiać między innymi:
- śledzenie tras i sprawdzanie historycznych przejazdów,
- sprawdzanie przebytego dystansu,
- kontrolę czasu jazdy i postojów,
- zdalną kontrolę prędkości,
- ochronę pojazdu przed kradzieżą,
- kontrolę czasu pracy kierowców,
- monitoring zużycia paliwa,
- monitoring przeglądów,
- monitoring napięcia akumulatora, pracy silnika itp.
Dzięki temu lokalizator autobusów pomaga dbać o bezpieczeństwo pracowników, pasażerów i innych uczestników ruchu, a jednocześnie efektywniej zarządzać flotą i całą działalnością firmy transportowej.
Śledzenie autobusów z użyciem technologii GPS pozwala nie tylko monitorować ich bieżącą lokalizację, ale również usprawnić zarządzanie flotą i zwiększyć bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów oraz wszystkich uczestników ruchu.
Śledzenie autobusów a bezpieczeństwo przewozów
Funkcje oferowane przez systemy monitoringu autobusów mogą w znaczący sposób wpływać na bezpieczeństwo przewozów. Przede wszystkim zwiększają kontrolę. Dostęp do aktualnych danych lokalizacyjnych pojazdu może być bardzo pomocny w wielu przypadkach – również w razie kolizji lub innego zdarzenia na drodze. Ułatwia też komunikację pomiędzy bazą a kierowcą i pomaga odnaleźć pojazd w razie jego kradzieży. Możliwość sprawdzania danych archiwalnych i tworzenia raportów zapewnia jeszcze wygodniejszą kontrolę nad pojazdami i ich pracą.
Bardzo przydatna jest też kontrola prędkości – w przypadku przekroczenia określonej wartości lokalizator autobusów może uruchamiać stosowny alarm. Cały system monitoringu autobusów ułatwia też planowanie tras w taki sposób, aby były maksymalnie bezpieczne (brak wąskich przejazdów), a przy tym optymalne pod kątem długości czy czasu realizacji.
Śledzenie autokarów i autobusów ułatwia ponadto kontrolę ich stanu technicznego. Systemy takie jak MYTRACKO mogą być podłączone do komputera pokładowego lub magistrali CAN, a tym samym umożliwiać monitorowanie np. parametrów silnika. Ponadto mają funkcję monitorowania przeglądów, która przypomina o dacie kolejnego badania technicznego. Dzięki temu ryzyko awarii i związanych z tym zagrożeń jest zredukowane do minimum!
Monitoring autobusów i autokarów – pozostałe przydatne funkcje
Istnieją również inne powody, dla których warto się zdecydować na monitoring autobusów lub autokarów. Technologia GPS daje bowiem wiele ciekawych i przydatnych możliwości. Jedną z funkcji niezastąpionych przy przejazdach międzymiastowych lub międzynarodowych jest integracja z systemem e-TOLL. Lokalizator autobusów umożliwia automatyczne przesyłanie danych GPS do systemu i naliczanie opłat za przejazdy, bez konieczności stosowania dodatkowych urządzeń czy aplikacji.
Śledzenie autokarów ułatwia też kontrole czasu pracy i kierowców. Pomaga zwiększyć efektywność zarządzania flotą. Dzięki temu umożliwia również oszczędzanie czasu i pieniędzy, usprawniając funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Jesteś zainteresowany efektywnym monitoringiem autobusów dla swojej firmy? Koniecznie sprawdź ofertę MYTRACKO!