Kierowca na własnej działalności gospodarczej – wady i zalety takiego rozwiązania
Adam Palot
17 Marca 2023
Zatrudnienie zawodowego kierowcy wiąże się z wieloma obowiązkami i formalnościami. Dlatego coraz więcej firm decyduje się na współpracę z kierowcami na własnej działalności gospodarczej w ramach indywidualnych kontraktów. Jakie zalety i wady niesie za sobą to rozwiązanie – z punktu widzenia zarówno kierowcy, jak i przewoźnika? Wyjaśniamy!
Kierowca na własnej działalności gospodarczej – większa swoboda, wyższe zarobki
Z punktu widzenia kierowcy działalność gospodarcza może być bardziej opłacalna od etatu. Jest to również rozwiązanie zapewniające więcej swobody. Jako przedsiębiorca może sam decydować, jakich zleceń chce się podjąć. Nie podlega również służbowo przewoźnikowi, który w tym przypadku nie jest pracodawcą, a zleceniodawcą.
Zwykle kierowca na własnej działalności zarabia więcej, choć zależy to od liczby wykonanych zleceń. Największe dochody uzyskuje się również przy korzystaniu z własnej floty pojazdów. Najbardziej opłacalny jest układ, w którym kierowca na własnej działalności gospodarczej współpracuje w sposób stały z jednym zleceniodawcą (często jest to były pracodawca), a oprócz tego realizuje również inne dyspozycje.
Na wysokość zarobków może również wpłynąć wliczenie w koszty prowadzenia działalności rozmaitych wydatków ponoszonych w jej ramach. Dzięki temu obniża się należny podatek, a więcej zostaje w kieszeni przedsiębiorcy.
Może Cię również zainteresować: Jak zarabiać na samochodzie – 4 pomysły na biznes dla kierowcy
Przedsiębiorca kierowca: własna działalność to duża odpowiedzialność
Trzeba mieć jednak również na uwadze pewne wady prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Po pierwsze, wiąże się to ze znacznie większą odpowiedzialnością. Kierowca na własnej działalności jest w świetle prawa przewoźnikiem. Musi więc samodzielnie dopilnować poprawnej realizacji każdego zlecenia i odpowiada za wszelkie nieprawidłowości, w tym np. opóźnienia czy zniszczenie ładunku. Powinien więc zadbać o dobre ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które pomoże uniknąć wielu poważnych konsekwencji finansowych.
Dodatkowo musi dbać o dokumentację, w tym ewidencję czasu pracy. Dlatego dobrym pomysłem dla nowego przedsiębiorcy będzie inwestycja w system monitoringu GPS – taki jak np. MYTRACKO. Tego typu sprzęt nie kosztuje wiele, a zapewnia liczne korzyści. Pomaga m.in. nadzorować przebyte trasy, styl jazdy, monitorować koszty paliwa czy czas pracy. Umożliwia też wygodne rozliczanie przejazdów e-TOLL i SENT, zdecydowanie ułatwiając prowadzenie działalności.
Ponadto kierowca na własnej działalności gospodarczej musi również sam zdobywać zlecenia. W teorii oznacza to, że może sam decydować o tym, kiedy i z kim współpracuje, jednak w praktyce nie może być zbyt wybredny. Istnieje bowiem ryzyko, że zostanie bez pracy.
Należy pamiętać, że własna działalność wiąże się z brakiem płatnego urlopu i innych udogodnień zarezerwowanych tylko dla pracowników
Co ważne, kierowca, który był pracownikiem firmy transportowej, bezpośrednio po przejściu na własną działalność nie może świadczyć usług na rzecz swojego byłego pracodawcy przez 30 dni. Należy więc mieć to na uwadze, rozważając założenie własnej firmy.
Kierowca na własnej działalności ma znacznie więcej obowiązków i odpowiedzialności. Dlatego to rozwiązanie jest polecane wyłącznie osobom, które nie boją się wyzwań!
Kierowca na własnej działalności – niższe koszty i mniejsza odpowiedzialność firmy przewozowej
Przewoźnik wybierający współpracę z niezależnymi kierowcami na własnej działalności również może sporo zyskać. Przede wszystkim taka współpraca jest znacznie tańsza niż zatrudnienie pracownika na etat. Umowa o pracę wiąże się bowiem z koniecznością odprowadzania wysokich składek ZUS i innymi dodatkowymi kosztami. Ponadto rozliczenie z kierowcą przedsiębiorcą jest znacznie łatwiejsze.
Innym ważnym atutem jest zmniejszenie odpowiedzialności. Kierowca na własnej działalności jako podwykonawca sam odpowiada za prawidłową realizację przewozu. Ponosi wszelkie konsekwencje związane np. z uszkodzeniem ładunku czy niedostarczeniem go w umówionym terminie. W związku z tym nie dziwi fakt, że kierowcy na własnej działalności gospodarczej są coraz częściej spotykanym zjawiskiem, a niektórzy pracodawcy wręcz zachęcają swoich pracowników do przejścia na ten system współpracy.
Kierowca na własnej działalności – uwaga na przepisy prawa
Czy w związku z tym współpraca z kierowcą na własnej działalności ma jakieś wady? Z całą pewnością może je mieć, jeśli współpraca będzie nosić znamiona tzw. samozatrudnienia pozornego. Jest to sytuacja, w której pracodawca zachęca pracownika do przejścia na własną działalność gospodarczą, a następnie formalnie korzysta z jego usług. W praktyce współpraca nie różni się jednak znacząco od tej prowadzonej w ramach umowy o pracę. Jeżeli samozatrudniony ma tylko jednego kontrahenta, może to być dużym problemem, a w razie kontroli przedsiębiorca współpracujący z kierowcą musi liczyć się z wysokimi karami.
Co istotne, tzw. zatrudnienie pozorne jest piętnowane nie tylko w Polsce. Dlatego administracja celna podczas realizacji przewozów międzynarodowych może dokładnie sprawdzać polskich przewoźników i charakter współpracy pomiędzy poszczególnymi podmiotami. Przykładowo, w Niemczech samozatrudniony powinien w razie kontroli wykazać zlecenia od co najmniej dwóch kontrahentów. Musi też dysponować swoją flotą – mogą być to pojazdy wzięte w leasing lub wynajęte, ale nie od byłego pracodawcy.
Kierowca na własnej działalności – czy warto?
Podsumowując, samozatrudnienie ma zarówno wiele zalet, jak i pewne wady. Kierowca na własnej działalności plusy i minusy takiego rozwiązania musi rozważyć samodzielnie. Jest to poważne przedsięwzięcie okupione niemałym ryzykiem i wieloma zobowiązaniami, dlatego powinno być przemyślane. Należy mieć też na uwadze, że pracodawca nie może namawiać pracownika do założenia firmy w celu obejścia prawa i zmniejszenia swoich zobowiązań. Zatrudnienie kierowcy na własnej działalności nie może być zatem rozwiązaniem problemów związanych z wysokimi kosztami zatrudnienia!
Interesują Cię zagadnienia związane z transportem i działalnością gospodarczą w tej branży? Zapraszamy na nasz blog, gdzie znajdziesz wiele ciekawych treści.