Jak otworzyć wypożyczalnię aut – 5 wskazówek
Adam Palot
22 Lutego 2023
Samochody na wynajem cieszą się sporą popularnością w naszym kraju. Nie każdy potrzebuje auta na stałe, dlatego coraz więcej osób rezygnuje z jego zakupu na własność. Opcja wypożyczenia pojazdu na krótki okres jest dla takich kierowców opłacalna. Z usług wypożyczalni często korzystają turyści lub osoby podróżujące biznesowo. Jak założyć firmę wypożyczalnia samochodów i czy to dobry pomysł na biznes?
Jak otworzyć wypożyczalnię samochodów i czy to się opłaca?
Zapotrzebowanie na usługi wynajmu samochodów stale rośnie, dlatego założenie wypożyczalni aut może być trafionym pomysłem na biznes. Z możliwości użytkowania pojazdu przez krótki czas najczęściej korzystają:
- turyści,
- osoby podróżujące biznesowo,
- osoby przylatujące do Polski samolotem, chcące poruszać się po okolicy autem,
- kierowcy, którym własny samochód nie jest potrzebny na stałe, a jedynie do wyjazdów urlopowych,
- nowożeńcy lub organizatorzy uroczystych wydarzeń.
Dlatego wynajem samochodów może być dobrą opcją, aby sporo zarobić. Wiele zależy jednak od tego, jak podejdziesz do prowadzenia biznesu, gdzie go zlokalizujesz oraz jaki rodzaj pojazdów będziesz oferował.
Zastanawiasz się, jak założyć wypożyczalnię samochodów? Przede wszystkim weź pod uwagę, że jest to działalność, która wymaga dużego wkładu początkowego. Nawet jeśli chcesz oferować tylko kilka samochodów na wynajem, najpierw musisz je kupić lub wziąć w leasing. Klienci najczęściej szukają aut w dobrym standardzie, więc koszt pozyskania pojazdów może być spory.
Sprawdź, jak otworzyć własną wypożyczalnię samochodów, by na tym zyskać.
1. Załóż firmę – formalności
Nie wiesz, jak założyć wypożyczalnię samochodów? Pamiętaj, że jest to taka sama firma, jak każda inna. Dlatego jej założenie wymaga przeprowadzenia formalności. Zacznij więc od działalności w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Następnie zadbaj o to, by w dokumentach znalazł się odpowiedni kod Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) związany z tym, czym będziesz się zajmował.
Kolejny krok to wybór formy opodatkowania. W tym pomoże Ci dobry księgowy lub doradca podatkowy. Możesz również nawiązać współpracę z takim specjalistą obejmującą obsługę księgową Twojego przedsiębiorstwa.
Musisz również przekazać odpowiednie dokumenty do ZUS, który uwzględni Ciebie i Twoich pracowników jako osoby ubezpieczone zdrowotnie i emerytalnie.
Procedura urzędowa zakładania wypożyczalni samochodów odbywa się tak samo, jak w przypadku każdej innej działalności gospodarczej.
Przeczytaj również: Pomoc drogowa – jak założyć firmę?
Planujesz założenie wypożyczalni samochodów? Wynajem aut cieszy się sporą popularnością szczególnie w okolicach lotnisk i w miejscach atrakcyjnych turystycznie. Na początku przemyśl lokalizację swojej firmy oraz to, jaki rodzaj pojazdów masz zamiar oferować.
2. Wybierz lokalizację wypożyczalni samochodów
Jeśli zastanawiasz się, jak otworzyć wypożyczalnię samochodów, dobrze przemyśl lokalizację Twojej firmy. Istotne jest to, by klienci mogli łatwo Cię odnaleźć. Sensownym wyborem jest umiejscowienie siedziby przedsiębiorstwa w pobliżu lotniska lub innego punktu, w którym podróżni mogą poszukiwać samochodów na wynajem.
Jeśli nie masz takiej możliwości, możesz rozważyć oferowanie usług z podstawieniem auta pod wybrany adres. Jest to wygodne dla klientów, dlatego z pewnością będzie cieszyło się sporym powodzeniem. Możesz również umawiać się na przekazanie i odebranie pojazdu na przykład na parkingu lub stacji paliw. Z takiej opcji korzysta sporo wypożyczalni samochodów.
3. Określ, jakie samochody będziesz wypożyczać
To również ważna kwestia. Najkorzystniejsze jest oferowanie różnego rodzaju samochodów na wynajem – na przykład dostawczych, z segmentu premium i niewielkich miejskich pojazdów. Wówczas masz szansę przyciągnąć klientów o zróżnicowanych potrzebach. Za wypożyczanie aut „z wyższej półki” możesz też pobierać znacznie wyższe wynagrodzenie.
Jeśli nie masz takich możliwości finansowych, postaw na uniwersalne samochody, które sprawdzą się w większości przypadków. Możesz na przykład kupić głównie auta typu kombi czy hatchback, a dodatkowo oferować wynajem samochodu dostawczego przydatnego przy przeprowadzkach czy przewozie rzeczy o większych gabarytach. Zadbaj o to, by wybrać modele mało awaryjne i wygodne.
4. Pozyskaj auta – zakup lub leasing
Następnym krokiem do otwarcia własnej wypożyczalni samochodów jest pozyskanie pojazdów. Możesz kupić je na własność albo skorzystać z leasingu lub kredytu. Zakup jest oczywiście najdroższą opcją, ponieważ musisz sfinansować go od razu. Jego przewagą jest jednak to, że w trakcie użytkowania samochodów nie musisz płacić rat leasingo- lub kredytodawcy.
Alternatywą jest długoterminowy wynajem aut od zewnętrznej firmy. To rozwiązanie wymaga większego kapitału, jednak nie musisz martwić się o stan techniczny swojej floty. Dba o niego podmiot udostępniający Ci samochody.
5. Zadbaj o bezpieczeństwo
Udostępnianie klientom samochodów niestety wiąże się z pewnymi zagrożeniami. Auta mogą zostać skradzione, uszkodzone lub wykorzystywane niezgodnie z umową. Dlatego warto chronić się przed sytuacjami, które mogą narazić Cię na straty finansowe.
Dobrym wyborem jest zainstalowanie w pojazdach systemu monitoringu GPS. Dzięki temu masz dostęp do lokalizacji każdego z nich w czasie rzeczywistym. To jednak nie wszystko. Urządzenie może również śledzić inne parametry poszczególnych samochodów, takie jak średnią prędkość, czas postoju czy przekroczenie określonej strefy.
To świetny wybór, jeśli Twoja wypożyczalnia przewiduje pewne ograniczenia, na przykład klienci nie mogą wyjeżdżać poza granice kraju. Umożliwi również szybką reakcję, gdyby samochód został skradziony, porzucony lub uległ wypadkowi, a Ty nie mógłbyś nawiązać kontaktu z osobą, która go wypożyczyła.
Zainstalowanie systemu GPS daje Ci pełną kontrolą nad Twoimi pojazdami i ułatwia rozliczenia z klientami. Warto więc to rozważyć nie tylko wtedy, gdy oferujesz auta z segmentu premium.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zakładania i prowadzenia biznesu samochodowego? Wejdź na nasz blog. Znajdziesz tam wiele przydatnych wskazówek.