Ekonomiczna jazda samochodem – jak jeździć oszczędnie? 7 zasad
Adam Palot
6 Marca 2023
Wysokie ceny paliw to bolączka większości kierowców, choć wszelkie zmiany w tym obszarze najbardziej dotykają właścicieli flot. Zwykły obywatel nie ma wpływu na koszt tankowania, ale może się postarać, by zużywać go jak najmniej. Na czym polega ekonomiczna jazda samochodem? Jak zredukować spalanie? Poznaj tajniki ecodrivingu!
Spalanie samochodu zależy od wielu czynników – m.in. od zmian prędkości i hamowania. Ecodriving to natomiast zbiór technik, które pozwalają na zmniejszenie średniego zużycia paliwa. Tak naprawdę wystarczy wyrobić w sobie kilka dość prostych nawyków, aby móc zostawiać mniej pieniędzy na stacji benzynowej. Różnica będzie tym bardziej widoczna, im więcej jeździsz! Poznaj 7 złotych zasad ekonomicznej jazdy samochodem.
1. Stała prędkość
Jedną z najważniejszych zasad ecodrivingu jest utrzymywanie (oczywiście w miarę możliwości) stałej prędkości. To właśnie dlatego spalanie w trasie jest zdecydowanie mniejsze niż w mieście. Dynamiczne przyspieszanie i częste hamowanie zwiększają zużycie paliwa. Stałe tempo jest natomiast najbardziej ekonomiczne. Warto się postarać, aby prędkość samochodu zawsze mieściła się w dopuszczalnych limitach – pomoże to nie tylko zmniejszyć koszty eksploatacji auta, ale również zwiększyć bezpieczeństwo na drodze.
2. Hamowanie silnikiem
Zamiast nerwowo przyciskać hamulec, zdecydowanie lepiej jest zastosować tzw. hamowanie silnikiem. Polega ono na wolnej redukcji biegu i delikatnym popuszczaniu sprzęgła. W samochodzie z automatyczną skrzynią biegów wystarczy natomiast zmniejszyć nacisk na pedał gazu, choć redukcja prędkości przebiega w tym przypadku wolniej.
Wyrabiając w sobie nawyk hamowania silnikiem, można przyczynić się do zmniejszenia spalania. Jednocześnie ta metoda pozwala uchronić klocki hamulcowe przed zbyt szybkim zużyciem. Tym samym uzyskasz dodatkowe oszczędności. W tym przypadku ekonomiczna jazda samochodem również pokrywa się z bezpiecznym stylem, ponieważ łagodne hamowanie pomaga uniknąć stłuczek.
Spokojna jazda równym tempem oraz hamowanie silnikiem to czynniki, które najbardziej wpływają na zużycie paliwa. Dlatego ekonomiczna jazda samochodem wymaga wyrobienia w sobie tych nawyków.
3. Unikanie postojów z włączonym silnikiem
Warto też nauczyć się ruszać od razu po włączeniu silnika (z wyjątkiem sytuacji, w których temperatury na zewnątrz są bardzo niskie). Napęd i tak najszybciej rozgrzewa się podczas jazdy, a jego praca na postoju niepotrzebnie zużywa paliwo. W ramach ekonomicznej jazdy samochodem można też gasić silnik podczas oczekiwania na przejeździe kolejowym czy nawet na światłach.
4. Staranne planowanie tras
O oszczędną jazdę samochodem pozwoli też zadbać uważne planowanie tras przejazdów. Warto przy tym skorzystać z systemu GPS. Ekonomiczna trasa powinna omijać korki i unikać skrzyżowań ze światłami. Korzystniejsze z punktu widzenia spalania jest również poruszanie się drogami szybkiego ruchu. Warto jednak sprawdzić, czy nie obowiązują na nich opłaty za przejazd – jeśli są to odcinki płatne, wówczas pochłoną oszczędności uzyskane na paliwie.
5. Kontrola obrotów i spalania
Warto również przyzwyczaić się do kontrolowania obrotów silnika. Należy zadbać o to, aby były jak najniższe na danym biegu. Po wystartowaniu z miejsca zaleca się jak najszybciej wrzucić „dwójkę”, a na długich trasach stosować tempomat. W nowocześniejszych samochodach można także na bieżąco śledzić spalanie we wskazaniach komputera pokładowego – pomoże Ci to dostosować styl jazdy do specyfiki Twojego pojazdu.
6. Rozsądne wykorzystanie klimatyzacji
W upalne dni klimatyzacja samochodowa stanowi wybawienie – szczególnie dla osób, które muszą spędzać wiele godzin „za kółkiem”. Jeśli jednak zależy Ci na ekonomicznej jeździe samochodem, warto przemyśleć sposób korzystania z klimatyzacji, która znacząco wpływa na zużycie paliwa. Aby zredukować konieczność chłodzenia wnętrza auta, parkuj je w cieniu, spróbuj chwilę przewietrzyć kabinę przed wyruszeniem w trasę. Gdy nie jest bardzo gorąco – zamiast klimatyzacji – stosuj po prostu nawiew. Pamiętaj również, że po schłodzeniu wnętrza często można wyłączyć klimatyzację na pewien czas, a temperatura nadal pozostanie przyjemna.
7. Dbałość o stan samochodu
Ostatnią „złotą radą” w zakresie ekonomicznej jazdy samochodem jest dbałość o stan pojazdu. Na zużycie paliwa wpływają bowiem między innymi takie czynniki jak:
zużycie materiałów eksploatacyjnych (łożyska, filtry, oleje),
wyważenie kół,
ciśnienie w oponach,
jakość paliwa.
Dbanie o te elementy wspiera ecodriving, a niejednokrotnie pomaga również uniknąć awarii.
Chcesz łatwiej kontrolować zużycie paliwa i obniżyć koszty eksploatacji samochodu? Rozważ inwestycję w monitoring GPS. Sprawdź naszą ofertę, aby dowiedzieć się więcej.
Obserwuj nas: