5 najczęściej powielanych mitów na temat monitoringu GPS
Adam Palot
4 Lipca 2023
Monitoring GPS staje się coraz popularniejszy, i to nie tylko w firmach, ale również wśród użytkowników prywatnych. Wokół niego narosło jednak sporo mitów, które niekiedy wciąż są powielane. Jakie opinie o lokalizacji GPS nie mają nic wspólnego z prawdą? Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu? Rozwiewamy wątpliwości!
1.Lokalizacja GPS to po prostu inna nazwa dla nawigacji samochodowej
Pierwszy mit jest związany z podstawową kwestią. Osoby, które nie słyszały zbyt wiele o lokalizacji GPS, często myślą, że pod tą nazwą kryje się po prostu popularna nawigacja. Monitoring GPS nie ma jednak nic wspólnego z wyznaczaniem tras podróży. Jego zastosowanie i działanie są zupełnie inne.
Do czego służy system GPS do lokalizacji?
Do czego zatem służy system GPS? Urządzenie znajdujące się w jego pojeździe pozwala na zdalne ustawienie położenia w czasie rzeczywistym . Wystarczy mieć dostęp do oprogramowania obsługującego lokalizator i zalogować się swoimi danymi, aby umożliwić nawet wiele urządzeń. Do tej samej podstawowej funkcji tego typu systemów . Dopuścić jeden m.in. Na odczytywanie i gromadzenie zaawansowanych danych dotyczących przejazdów i generowanie z nich . Monitoring GPS może przydać się m.in. do analizy czasu pracy kierowców , odtwarzania czy innych zaawansowanych parametrów. Ponadto umożliwiono namierzenie pojazdu w jego przypadku kradzieży.
Monitoring GPS to zupełnie inny system niż nawigacja samochodowa! Służy bowiem do zdalnego lokalizowania pojazdu i daje dostęp do rozmaitych zaawansowanych funkcji.
2.Monitoring GPS jest drogi
Monitoring GPS zapewnia dostęp do wielu zaawansowanych funkcji i wykorzystuje nowoczesne technologie. Dlatego niektórzy z góry zakładają, że musi sporo kosztować. Nic bardziej mylnego! Profesjonalny monitoring GPS pojazdów wcale nie jest drogi. Obecnie jest to bardzo przystępna technologia, na którą bez większego problemu mogą sobie pozwolić także początkujący przedsiębiorcy i osoby prywatne.
Co więcej, lokalizacja GPS może się przyczynić do uzyskania oszczędności, np. za sprawą monitoringu zużycia paliwa i odpowiedniego dostosowania stylu jazdy. W firmach dzięki ścisłej kontroli czasu pracy kierowców ułatwia natomiast rozliczanie wynagrodzeń i pozwala uniknąć kar związanych z niedokładnym przestrzeganiem obowiązujących przepisów.
Może Cię również zainteresować: Dlaczego warto zainwestować w abonament GPS?
3.Monitoring GPS pojazdów jest uciążliwy dla kierowcy lub trudny w obsłudze
Wbrew monitoringowi GPS pojazdy nie występują również żadne utrudnienia czy też uciążliwości. Po zainstalowaniu go w grupie, można odejść o jego miejsce. Nie określono żadnych parametrów dla kierowców ani nie rozdzielają go podczas jazdy . Ma to główne połączenie z tym, że monitorowanie GPS jest wykorzystywane przez osobę zarządzającą pojazdem, a nie tej, która prowadzi. Dostęp do wszystkich funkcji jest dodatkowo niezależny – z poziomu komputera lub urządzenia mobilnego.
Lokalizacja GPS może natomiast ułatwić zadania kierowcy, jeśli porusza się on płatnymi odcinkami dróg w systemie e-TOLL. Urządzenie może być bowiem wykorzystane do automatycznego przekazywania do systemu informacji o położeniu pojazdu, a tym samym naliczania właściwych opłat. Stawiając na monitoring GPS (dla firm, jak i osób prywatnych), nie trzeba więc już montować żadnych dodatkowych urządzeń ani korzystać z aplikacji mobilnej e-TOLL podczas przejazdów płatnymi drogami.
4.Monitoring GPS w pojazdach służbowych stanowi ingerencję w prywatność pracownika
Monitoring GPS udostępnia się bardzo w firmach, które udostępniają korzystanie z usług służbowych. Niektórzy pracodawcy nie inwestują jednak w tego typu systemy, nie pomagają ingerować w prywatność pracowników lub bojąc się ich reakcji. W rzeczywistości pracownicy nie mają się czego bać – chyba że działają nieuczciwe praktyki . GPS służy do lepszego zarządzania i zarządzania efektywnością , a ponadto pomaga w utrzymaniu zainteresowania kierowców i ich bezpieczeństwa . Ułatwia też połączenie – dzięki jej zwierzchnikowi można łatwo sprawdzić, gdzie znajduje się pracownik przebywający „w terenie”, a kierowca nie musi iść informować o swoich poczynaniach.
Jak widać GPS dla firm przynosi korzyści zarówno dla pracodawców, jak i dla pracowników i nie należy się go bać. W przypadku samochodów służbowych wykorzystywanych również do celów prywatnych urządzenie można łatwo odłączyć po godzinach pracy w celu zachowania swojej prywatności.
Przeczytaj również: GPS w samochodzie służbowym – czy to legalne?
5.Monitoring GPS to gadżet, który nie przynosi żadnych istotnych korzyści
Ostatni mit często powielają osoby, które nie wiedzą zbyt wiele o monitoringu GPS i jego funkcjach. Tego typu system to znacznie więcej niż zaawansowany technologicznie gadżet. Lokalizacja GPS może przynieść użytkownikom szereg korzyści – zarówno finansowych, jak i z zakresu wygody czy bezpieczeństwa. Szczególnie zauważalne jest to w firmach, które dzięki inwestycji w monitoring GPS nierzadko uzyskują duże oszczędności i wyraźną poprawę produktywności. Tego typu systemy pozwalają przede wszystkim:
- optymalizować czas i automatyzować pracę – minimalizują obowiązki związane z rozliczaniem pracowników, nadzorowaniem floty, komunikacją pracownikami czy planowaniem tras;
- ograniczać koszty – m.in. poprzez optymalizację tras i wykorzystania paliwa, a także dokładne rozliczenia z pracownikami;
- unikać problemów prawnych – dzięki lokalizacji GPS można np. łatwo prowadzić rejestr przejechanych tras i czasu pracy kierowców;
- zwiększać zadowolenie klientów – monitoring GPS pomaga zwiększyć efektywność realizowanych działań, a także np. udostępniać klientom dane związane z lokalizacją pojazdów (co przydaje się np. przy dostawach i innego rodzaju usługach);
- zwiększać bezpieczeństwo – zarówno samych pojazdów, jak i kierowców oraz przewożonych osób czy ładunków.
Dowiedz się więcej? Sprawdź, jak działa monitorowanie GPS MYTRACKO i dowiedz się, jakie korzyści mogą Ci towarzyszyć. Zapraszamy również do kontaktu , jeśli masz dodatkowe pytania lub twoje urządzenie do lokalizacji.
Obserwuj nas: